Dnešné Superstar začalo hlučne, finalistov uviedli ako absolútne superstar. Dnes sa hrá hokej, boj o zlaté a strieborné medaily prebieha medzi Švédmi a Fínmi. Zároveň sa koná Superstar, v ktorej bude niekoľko pesničiek od Elánu a Lucie. Dvaja Česi budú spievať po slovensky a dvaja Slováci budú po česky. Pomáhať im pritom bude napríklad taký Vašo Patejdl. Ako prvý sa ukázal na pódiu Michal Šeps.

Michal Šeps – Kaskadér
Michal Šeps dostal výuku od Vaša Patejdla. Ten z Elánu odišiel síce ešte v roku 1986, ale aj za svoju sólovú kariéru sa nemusí hanbiť – skladba Kaskadér je naozaj známa, veď je z prvého albumu kapely. V podaní Michala Šepsa to teda bude, som zvedavý. Spev reggae. Silné reggae, slovenčina česká, ale zábavná. Michal opäť nespieva, ale baví. Síce mám roky odchodené v hudbe a hudbu rozoznám, začínam mať obavy, že sa mi to začína páčiť – len pre tú zábavnosť. Je to skrátka iná verzia jednej známej legendárnej skladby. Len tie zavreté oči… Asi prvá ktorá v publiku vstala a tlieskala bola jeho Alžbetka. helena ho radšej nehodnotila. Paľo spomenul, že je špecificky orientovaní a povedal Michalovi, že musia všetci absolvovať povinné jazdy. Netušil, že sa Elán nedá spievať v deathmetalovej verzii. Podľa Paľa to tam nesedelo a rytmické veci sú tam zložité. Krištof sa minule Paľovi páčil viac. Rytmus nechcel rozoberať: „Pre mňa jedným slovom hrozné, a zamýšľam sa nad tým, že súťažiaci čo vypadli pred tým v čom sú horší…“. Gábina si ho predstavuje ako starého dedu, ako sa sťažuje „jo Superstar, jó to byla taková soutéž, já tam vlez a pak jsem musel zpívat věci co jsem nechtěl…“. Leoš Michala upozornil, že nie je jediný pár s Alžbetou, ale Martin so Simonou sú tiež blízko seba. vtedy sa Michal zakoktal. Michal Šeps STAR 12 na 906 06 13.

Petr Ševčík – úžasne zaspievané Chci zas k tobě spát – od Lucie
Petr ako druhý spieva skladbu od Lucie. Skladbu od Davida Kollera, Chci zas k tobě spát. Petr Ševčík spieval pekne, stále však mal pár miest falošných už v začiatkoch. Na akustickej gitare mu to ale naozaj dobre šlo. Asi ale nešlo o Fendru, ako bol pás. Po úvode však spieval úžasne. Naozaj. Petr prekonal všetky svoje výkony po ostrihaní dohromady. Zážitok z tohto spevu pre mňa osobne bol o tom, že mu dokážem odpustiť falošné sekaniny. Všetky vysoko položené miesta v speve boli absolútne úžasné. Tak tentoraz to bol potlesk zaslúžený. Akustika a poriadny hlas sú veci, ktoré musia zabodovať.
Paľo sa ho spýtal, na čo pri speve myslel. Petr myslel na text. Paľo mu trochu vyčítal, že bol málo herec a nemal by byť tak strnulý. Poradil mu, aby sa pohol, usmial sa, ale spieval dobre. Rytmus poznamenal, že práve keď stál a nič nerobil, mu jeho výkon uveril. Podľa neho mu skladba sadla a výkon bol kvalitný. Gábina povedala, že gitara je mocná čarodejnica a je to sexuálne príťažlivejšie. Ale tiež v poho. Helene sa to páčilo, akurát si nemohla odpustiť, že je najlepší keď spieva hore. Presne tak, Petr je skvelý keď spieva výšky. STAR 8 906 06 13.

Martin Harich – Sestrička z Kramárov od Elánu
Martin bude spievať Sestrička z Klamárov od Borisa Filana, ktorú nahral Elán. Má byť podľa skutočnosti. Pod vedením Vaša Patejdl mu samozrejme pomáhal. Skladbu v úvode spevu venoval všetkým sestričkám na svete. Gest, ktoré som asi správne nepochopil, ale ok. Martin sa naozaj pohybuje ako Potkan po uliciach New Yorku, ako poznamenal Paľo Habera pri hodnotení Petra Ševčíka. Je ho všade na pódiu plno. Jeho verzia Sestričky z Kramárov je trochu detská, ležérna ale je jasné, že len čo dospieva, v publiku zas budú padať hlavy, omdlievať prehnané fanúšičky, ktoré sa celý deň nenajedli a nenapili od šťastia, že uvidia svojho Martina. Martin pri speve nahradil slovo „sviniarov“ znova slovom „klamárov“ (bolo 2x po sebe). že by sa snažil vyhnúť slovu „sviniar“?
Rytmus si cení, že šiel po svojom. Zachoval si „harichovský“ smrádek a dal názor podobný na ten vyššie. Osobne si myslí, že mu skladba nesadla a v publiku ho vybučali. Gábina tiež súhlasí, že mu skladba nesadla, lebo by nesadla nikomu. Ju ale nevybučal nikto. Helena súhlasí do tretice a dočkala sa vybučania. Nechádže ale vinu na neho, zle hdonotí Martinove frázovanie, čo bolo naozaj strašné, ale bolo to ok. Paľo zachytil slovo erekcia a spýtal sa Martina, či to slovo pozná… 🙂 Podľa neho to bolo veselé a ujuchané a že mu to vlastne vôbec nesadlo. Leoš Martina chcel naučiť Ř, ale bola to trápna groteska. Ozaj, všimli ste si niekto, že on neustále hopká a nackakuje?

Gabriela Gunčíková – Amerika od Lucie
Sama priznala, že jej pesnička asi nebude sedieť. Ale netreba hádzať flintu do žita. Skladba Amerika od Lucie bola prvá s orchestrom. Gabriele tá skladba ale sadla, na pódiu predsa len neukázala nič zlé, síce jej v prvých sekundách vypadlo trochu textu. Sekla sa jej jedna „vzdušná“ PÁ-PÁ výška, no zobrala to športovo s úsmevom. Hudobný sprievod mi však pripadal trochu slabý, ako karaoke, od originálu naozaj ďaleko. Ak by mala Gabriela doplatiť na niečo a nemali by to byť malé chyby vo vystúpení, možno by to bola asi hudba v pozadí. Veru chýba ten orchester, aby bol zážitok originálny. Gabriela ale bola dobrá.
Gábine sa páčilo, ako to odkričala. Nepáčilo sa jej, že sa vytratilo charizma a vytratil sa sex z pesničky. Spev podľa nej bol spev výborný ale zvyšok ju vôbec nebavil. Má pravdu. Helena jej povedala, že je krásna baba a je z nej vyriadená. Helena ju miluje, ako sama priznala. Paľo to berie tak, že pre väčšinu Superstáristov je práve CZ – Sk pesničky najhoršie. Podľa Pala bola lepšia ako Šeps, lebo hoci nevedela text ale aspoň hrala, že ho vie. Rytmusovi nevadilo nič extra. Podľa neho Gabriela zvládne akýkoľvek štýl a je to len na sympatiách. Na pódium niekto hodil hovno. STAR 9 na číslo 906 06 13.

Lukáš Adamec – Zlodej slnečníc od Elánu
Lukáč Adamec Elán počúval a vaša pokladá za osobnosť. Skladbu si vybral sám, je to štýl niečo ako SKA a reggae a spieva ju v origináli sám Vašo. Podľa Vaša ide z Lukáša energia. A čo Lukáš predviedol? Spieval odľahčene, na očiciach s hrubými červenými okuliarmi. Šlo mu to dobre. Dá sa povedať, že spevácky to bolo perfektné, take flegmatické, zdravo flegmatické a pohyb na pódiu nebol vôbec odfláknutý. Lukáš do skladby prirobil kúsok skladby od Stinga, ktorý tam zapadal.
Helena poznamenala, že bola prvý krát smutná, že pesnička skončila. Podľa nej to zvládol veľmi dobre. Paľo Habera sledoval jeho výkon pozorne a po očku sledoval aj balkón, kde akonáhle Šeps započul tóny reggae, už sa začal vlniť. Bol vraj občas pod tónom a najlepšie mu sadla pesnička. Lukáš je podľa neho univerzálny spevák. Jeho rovnica mu vychádza, že je strašne dobrý spevák. Rytmus povedal, že znova ukázal, že je všestranný spevák. Zvládol to ľavou zadnou. Dovolí si tvrdiť, že je favorit. Paľo ale povedal, že favoritom sa neposielajú hlasy, lebo ľudia im ich nepošlú pre jeho favoritosť. Gábina len toľko, že to zaspieval zábavne. STAR 1 na číslo 906 06 13.

Michal Šeps – Sen od Lucie
Kapela Lucie vytvorila pesničku Sen v ktorej sa aj samotný muzikant z Lucie zasmial a pobavil na jeho verzii. Pesničku venoval Alžbetke. Podľa ukážky to bude reggae, odľahčená verzia známeho hitu Sen. Dostal pár rád ale vyzbrojený svojim reggae vychádza na pódium. Úvod vôbec nebol reggae, ale vyznel ako profesionálny hlas. Tak to bolo prekvapenie. Hneď za to sa ale objavilo niekoľko falošných tónov, ale pokračoval v snahe spievať čisto. Falošné tóny boli neprehliadnuteľné ale reggae sa dalo nájsť veľmi málo v jeho speve. Pridal trúbku na ruke, ktorou zatrúbil záver pesničky. Vyzeralo to ako keby mal slzy v očiach.
Paľo Habera začal prvý. Miesta, kde bol Michal istý, tam to podľa Paľa bolo dobré. Bolo to cítiť, ostatné miesta, kde si istý nebol, to bolo slabšie. Sám sa ale do toho zamotal. Paľovi sa páčilo trombónové záverečné sólo, v ktorom si bol istý. Podľa Rytmusa to bolo miestami výnimočné, niekedy výnimočne falošné a podľa neho je najslabší článok. Publikum zabučalo. Nasledovala Gábina, ktorú vystúpenie bavilo. STAR 12 na číslo 906 06 13.

Gabriela Gunčíková – Čaba neblázni od Elánu
Vašo Patejdl je pre ňu známe meno. Sama Gabika poznamenala, že spievať Elán je ťažké, lebo nič nespieva žena. Si kočka si kočka spievať nemôže a tak si vybrala Čaba. Aj ona dostala pár rád od Vaša. Gabriele to naozaj šlo. A dobre. Slovenčina bola len miestami česká, nevyslovuje niekde „Ť“ ale „T“, nie „KTO“ ale „KDO“. Je ale skvelá, tvrdý rockový hlas jej sadol, skladba tiež, žiadne falošné tóny a šou na pódiu k čomu dopomohol aj gitarista pristupujúci ku Gabriele na moment k nej na pódium v hlasovom tichu a gitarovom sóle. V jednom momente jej ale predsa len vypadol text a zahradila ho „lalalalalala“. Aj tu to však zobrala športovo. Slovenčina jej sekne. Je viac sexi so slovenčinou na jazyku. Čo na to porota?
Rytmus si myslí, že spevácky to má pod kontrolou, trochu vtipná slovenčina. Zakoktal sa a Gábina mu v jeho reťazi pokračovala. Ale spamätala sa a hovorila k veci, Gabrielu pochválila. Podľa Heleny je skvelá, má ale strach z toho, že sa bude stále opakovať… ale aj teraz ako stále, povedala že je skvelá. habera bol stručný: Spieva fakt dobre a pesnička jej sadla, vraj lepšie ako originál. STAR 9 na číslo 906 06 13.

Martin Harich – Šrouby do hlavy od Lucie
Šrouby do hlavy je klasika od Lucie a tú isto budú mnohí poznať. Harichovi to nešlo vôbec zle. Začínal úvod niekde v publiku na tribúne. Spev bol jasný a hladký. Čeština nebola až tak zlá. Jeho pohyb bol pomalý, oči skôr zatvorené ako otvorené, gitarista dosť dobrý. V tvári má však Martin dosť flegmatický unavený pohľad. Spev bol ale naozaj dobrý. Po skončení skladby sa dá povedať že dokonca bez falošného tónu.
Gábine sa to páčilo, akoby vedel o čom spieva. Pre ňu to malo dospelý hlas s peknou farbou. Podľa nej to bol slušný výkon a bolo to zábavné. Helena povedala, že spieval úžasnú pesničku, prekvapil ju pozitívne, pretože to zaspieval krásne. Paľo Habera si dovolil tvrdiť, že táto skladba by ho mohla posunúť ďalej. „Veľmi veľmi slušný výkon, Martin!“. Rytmus len toľko, že vždy tvrdil, „že na 15 rokov je vždy popredu čo sa emócií týka“. Má podľa neho veci, čo patria k dospelémi interpretovi.

Petr Ševčík – Neviem byť sám od Elánu
Vašo Patejdl mu na začiatku vysvetlil, že musí niečo spraviť, musí pridať dravosť. Spev aj tóny má podľa Vaša petr dobrý, len si má uvedomiť, že je v texte chlapec sám a hľadá si dievča. Chýba výraz. Leošova najobľúbenejšia skladba od Elánu, Neviem byť sám v podaní Petra Ševčíka… úžasné. Pred týmto večerom Petr predviedol všeličo, ale dnes mu to ide. Skladbu zaspieval len naozaj s minimálnymi falošnými odchýlkami, teda aspoň zo začiatku. Slovenčina bola na dobrej úrovni, dostačujúcej aj asi preto, že je Moravák a nie Čech. Hlas mal perfektný najmä v časti textu, nesúcej názov skladby. Výnimočný a „ševčíkovský“ bol v časti najtvrdších výšok. Len ten výraz nebol príliš asi taký, ako by chcel smaotný Vašo. Pokus tam ale citeľný bol a pre charakter textu Petrov výraz aj tak trochu sadol.
helene sa páči v rockových polohách. Aj Helena si všimla, že mal pokus o výraz. Nebolo to zlé, ale ani najhoršie. Paľo Habera pesničku pochválil, ale pochválil aj Petrovu slovenčinu. Tóny veľmi dobre, ale pesničkaje tak pekná, že mu ani nevadilo, že by lapal po hlase. Zase pozeral do lóže a znova videl Michala Šepsa ako tancuje. Nakoniec je ale Paľo spokojný. Rytmus jeho výkon pokladá za napravenie reputácie. Tentoraz s ním súhlasím. Výkon je podľa neho dobrý, čisté ťahavé tóny sú podľa neho Petrova sféra a tak sa mu to páči. Pohyby mu vytýka, slovenčinu pochválil. Gábina ho tiež pochválila.

Lukáš Adamec – Oheň od Lucie
Oheň si vybral sám, lebo je to vec, čo zdvíha zo stoličiek. Podľa chlapíka z Lucie pesnička vznikla ako štúdiové jamovanie za 7 minút. Prvé tóny lukášaovho spevu vyzerali ako originál. Zimomriavky. Uvidíme dokedy si ich udržím. Hlas perfektný, čeština taktiež, kapela hrala výborne a Lukášovi to šlo znova opakujem perfektne. Rockovosť využil naplno, dýchal v miestach, kde sa dýchať má. Lukáš musel dať poriadne zabrať hlasivkám, tak toto je superstár. Nezáleží, či to spieva Čech alebo Slovák, pre mňa osobne je to Superstar.
Paľo Habera sa klania, lebo takto vyzerá spevák spievajúci o život. Rytmus si musel počkať pre potlesk, než niečo povedal. Výkon hodný chlapa, a nechcel to viac rozoberať. Chýba mu už len vlastná tvorba – to povedal Rytmus. Gábina vytkla češtinu, nebola zlá. Helena povedala, že to bolo úžasné a pokiaľ nevyhrá on alebo Gábina, zostane v Grécku bývať. STAR 1 na číslo 906 06 13.

Dnešný večer zamiešal kartami. Jasný na vyhadzov je jeden, o ktorom si to dlhšie myslím a už som ho dnes v článku menoval. Videá si pozrite v samostatných článkoch.