Slovensko nám môže pripadať nezaujímavé a neznáme pre zahraničných návštevníkov. Možno nám dokonca pripadá ako nezaujímavé aj pre svetové celebrity, ktoré pozná celý svet. Pôvodne toto mohol byť článok venovaný hudobným hviezdam, no už sme mali v rámci festivalov a koncertných šnúr naozaj kohokoľvek, až po fiasko-hrôzu v podobe Nicki Minaj. Preč! Preč! Čo tak film?

Pravdou je, že slovenská krv koluje v žilách Angeliny Jolie, Jessicy Biel, a kolovala aj Andymu Warholovi, či údajne Aj Paulovi Newmanovi. Slovákom bol aj Michal Strank, jeden z tých hrdinov bojov o ostrov Iwo Jima, ktorý je súčasťou monumentálnych sôch v americkej histórie. Ale hovorme skôr o hviezdach, ktoré k nám zavítajú pre film. S takouto nezvyčajnou a dosiaľ nijako výrazne nepreberanou témou prichádza kniha Filmové miesta. Tá vychádza 11. novembra vo vydavateľstve Dajama v slovenskom jazyku a hlavne, sama je o Slovensku. Tom filmovom. Nás ale teraz nebude zaujímať ani tak aké filmy sa na Slovensku, na našich hradoch a v mestách nakrúcali, ako to, aké slávne mená to dotiahlo priamo k nám.

Herecké aj režisérske hviezdy na Slovensku

Mimo tie naše slovenské hviezdy a konkrétne miesta, ktoré sa spájajú s nakrúcaním, sa k nám dostali aj tie svetové. Stanley Kubrick tu síce nič nenakrúcal, ale stačilo málo a mohli sme sa spojiť s jeho menom naozaj výrazne. Zvažoval nakrúcanie jedného významného filmu. Podobne ako Ridley Scott zvažoval nakrúcať Gladiátora. Škoda. Kniha nám odhaľuje, že za to mohla naša slovenská chaotická politika a neodbornosť v čele rezortov či vlády. Inými známymi menami sú napríklad Gene Hackman, David Keith a Owen Wilson, alebo David Schwimmer, ktorého svet pozná ako Rossa z priateľov a Hank Azaria, ktorý dabuje dvadsať postáv v Simpsonovcoch. Pozrite na obsadenie filmov Dračie srdce a Kull Dobyvateľ. Svojho času populárny Kevin Sorbo tu pobýval aj s celým štábom.

Behind Enemy Line

Bolo tu viacero hviezd francúzskej a talianskej kinematografie. Nakrúcal sa tu nový Dracula, aj seriál Marco Polo v rámci jeho putovania Mongolskom, čiže v podstate ktokoľvek z hereckého obsadenia bol na Slovensku. Zaujímavé meno je Jennifer Lawrence slávna pre sériu Hunger Games. Pohybovala sa po Bratislave keď pred pár rokmi nakrúcala Červenú volavku.

Niečo zo zákulisia červenej volavky

Ale vieme aj o páre Michael Douglas a Katherine Zeta-Jones, keď prišli do Bratislavy a zdržali sa v X-Bionicsphere v Šamoríne. K filmu Správa sa na Slovensko podarilo dostať tie niekoľko mien nemeckej kinematografie a k tomu známeho herca z Múmie, jej návratu, aj rôznych komédií menom John Hannah. Knižka Filmové miesta je ale rozsiahlejšia a tak spomína ešte mnoho iných mien a úloh, ktoré u nás predstavovali.

John hannah Správa

Tak hlavu hore. Nie sme na tom až tak zle, že by o nás nikto nezakopol.