Piaty vysielací deň hudobnej televíznej šou Československá Superstar priniesla opäť množstvo zaujímavých speváckych výkonov. Opäť je to len mix všetkých castingových dní, čo poznať podľa mesta v pozadí porotcov, podľa ich oblečenia a aj podľa jazyka. Zväčša.

Piaty vysielací Deň Superstar

Piaty vysielací deň Superstar

Ako celkom prvá sa objavila 15 ročná česká speváčka s hlasom pripomínajúcim Evu Pilarovú. Nezaujala Bena Cristovaa, ale dostala sa ďalej. Občas prebehnú mená súťažiacich tak rýchlo.

Aneta Horňáková, 20 rokov zo Senice je klaviristka. Do Brno dorazila stopom. Tmavovláska, so štíhlou závideniahodnou postavou zaspievala naozaj výborne Beyoncé. Usmievavá rozjasnila deň asi nie len porotcom. Po svojom výkone bola jasná. Musela postúpiť.

Alexej z Ukrajiny s číslom 2407 asi nepochopil vekový limit. Má 40 rokov. Je zázrak, že ho tam vôbec pustili. Je otázne, ako vlastne funguje to púšťanie súťažiacich pred porotu. Nemôžu ho pustiť ďalej už len preto, že porušil pravidlá skôr, ako začal spievať. Ani samotní diváci by to nevideli veľmi ružovo a znášala by sa kritika na neho, aj na porotcov aj televíziu. Ako dopadol? Bol to strašný trapas. Strašná čeština s ruským prízvukom a to má údajne vlastnú kapelu. Až druhá skladba bola výborná. Ruská skladba zborovým tenorom. Krása. No limit vekový nepustí.

Bára Blažková, s číslom 2855, má 16 rokov pochádza z obce Nová Role. Zaspievala dve skladby a pri oboch ukázala výborný spev. Prvú anglickú, a druhú českú s gitarou. Paľo jej to nedal, lebo ju bral za priemer. No postúpila. Paľo bol prehnane prísny a tiež vulgárny.

S číslom 2859 sa ukázala Andrea Hauer z Prahy, ktorá má 23 rokov, hoci vyzerá nad limit. S náznakom černošského hlasu jej to vôbec nešlo zle. Len tie ksichty. Paľo ale porovnával s predošlou speváčkou, iní porotcovia nesúhlasili. Nastalo dusno, pretože Paľo pritvrdil. Hádka pokračovala.

Alexys Morales je z Kuby, je gay čo aj odprezentoval ako svoju prednosť. Aspoň takto to pripadalo. Zaspieval ako zatiaľ jediný v španielčine a skladbu Despasito, ktorú neznáša polovica národa a ešte viac. Paľo Habera bol úprimný a povedal, že človek je pos*atý, keď počujeme španielčinu. Ale jeho spev nebol naozaj nič extra. Jeho príbeh v pozadí možno zaujme nejakých ľudí, ale ten hlas nebol naozaj dosť na to, aby konkuroval tým, čo prešli, alebo neprešli tesne. Dvaja boli za, dvaja proti. Vybral si Matěja a ten bol za nie, takže neprešiel.

Po nekonečnej reklame sme sa konečne dostali ďalej.

Stanislava Klaudia Holačková z Holumnice na východnom Slovensku 17. storočia predviedla ústrednú skladbu z filmu Osobný strážca, svojský pomalším a menej dokonalým štýlom. Paľo jej naložil, a neda jej hlas nikto v porote.

S číslom 2359 sa objavila Zuzana Chalupová z mesta Hořice, zaspievala starý americký hit New Orleans. S pekným hlasom zahrala na gitare opačne. Má veľmi peknú tvár, pekný úsmev a aj prejav. Predviesť ale musela ešte jednu skladbu. Zaspievala svoju vlastnú, originál, ktorým určite porotu zaujala. Až teraz sme si všimli, že má zelené oči, výrazné a jasné. Prešla.

Dostal sa na pódium sa dostal 1439 s dreveným motýlikom na svetri. Dojem slušňáka Jáchym Andrýsek trochu narušil divadelno-speváckym vystúpením v ktorom skákali výšky tónov a lietali ruky, nohy. Bol muzikálový príliš na Superstar.

Vojtěch Borusík odrecitoval nejakú hlúposť. To nebol spev, bolo to niečo strašné.

Aleš Jiskra z Karlových Varov bol asi jediný na gajdoch. Habera mu povedal, že si ho Zdeněk Troška istotne zavolá do nejakej rozprávky. ťažko povedať, koľko v tom bolo percent irónie a koľko pochvaly pre daný hudobný štýl. Nebolo to najhoršie, skôr hodnotíme ako plus fakt, že to chalanisko malo odvahu prísť s gajdami a ukázať, že to na nich vie. Poklona.

Anastasiya Lyuskin, bola rýchla v speve, ale sôr zábavná ako na postup. Ruska s nie príšerným hlasom, skôr nedostatočným. Peter Budík, Sečovce 18 rokov, predviedol spev hodný kostola, kláštora, alebo opernej siene, nie však Superstar. Miroslav Michalec z Mladej Boleslavy predviedol Nirvanu a Smells like than spirit, pritom už bol nad limit s vekom 33 rokov.

Na scéne sa objavila Bibi Hall, 20 ročná z Bratislavy, zažila LA, venovala sa spevu a chce byť herečkou. Zaspievala Aliciu Keys, ale nie moc dobre. Nesedela jej rytmicky, ale druhá skladba bola lepšie. Paľovi sa nepáčilo, že sa na neho nič neprenieslo. Nič sa ho nedotklo. Ale mal pravdu. Bibi prosila a prisahala, že je pracovitý človek. Nakoniec ale prešla. Rozhodl Ben Cristovao.

Dominik Rác z Kladno chce koncertovať a vydať desku, teda myslel cédečko. Prišiel do Superstar aby zmenil život a splnil svoj sen. Už výraz na prvý pohľad dával tušiť, že toto nebude spevák. Pochválil sa hneď tým, že vyhral nejakú súťaž na škole. Divné. Skoky niekam kam nepatrili, spev príšerný. Možno hlas s ktorým sa dalo ešte pracovať, ale tóny celkom mimo. Absolútne mimo. Totálne neuveriteľne mimo, prisilené podivným prikrášľovaním. Tak nech vydá desku, keďže spievať ako píše, vie.

Ďalšou bola Lucie Koutníková 22 ročná z mesta Hradec Králové, študentka práva, s číslom 2447. Pôsobí v dvoch kapelách naraz. Chodí s Rudolfom, krásna, sympatická s krásnym úsmevom a tvárou. Porotcovia zavolali toho jej priateľa, aby to spievala jemu. Mimo Paľa dostala tri hlasy a postúpila.

Nasledovala hrdzavá levia hriva, ktorej možno celkom zabudli zverejniť meno, alebo sme to len nestihli? Už jej prvé kroky uličkou pred CD s menami porotcov pripomínalo zlý film. Sorry. Aj ukričaný spev bol… nehodný Superstar. Skôr umelkyňa, nezávislá, možno príliš. Proti týmto ľuďom sa nedá ľahko napísať negatívum. Ihneď sa dvíha vlna rozhorčenia, „veď to je jej štýl“. Áno, nech je to jej štýl, ale je príšerný. Zámerný záujem niekoho popierať pravidlá slušného upraveného vzhľadu potom vyzerá aj takto. Extravagancia nás odlišuje od ostatných a niekedy prebije skutočný talent. Jej výkon na začiatku bol trapas, strápňovanie a až potom ukázala, že hlas na spev má, hoci ani ten druhý výkon nebol dosť dobrý. Aha, Juliana sa volala, stihli na záver pripomenúť. Super.

Matej Bartko chodí so svojou šéfkou, pracuje na call centre. Sympatický párik. On sám hráva na gitare a klavíry. Vyzerá skromne a milo. Prišiel z Banskej Bystrice. Vybral si Siu a skúsil ju na gitare. Šlo mu to výborne. Porovnateľne s hociktorým profesionálom, ktorý skúša rovnakú skladbu na Youtube. Výborné. Aj druhá skladba mu šla, v slovenčine. Zaujal porotu skromnosťou aj kvalitou spevu, hoci mal chybičky.