Superstar večer 8. mája začal vystúpením zlatej Heleny Vondráčkovej a Jiřího Korna. Jirka už starne a aj s Helenou spievali LIVE. Miestami dosť falošne a to by mali byť príkladom pre začínajúce hviezdy. Z Heleny sa pre tento diel stala špeciálna porotkyňa na kresle. Dnes náš čakajú sólové vystúpenia a duety. V skutočnosti bude jedno trio a dve duety.

Alžběta Kolečkářová
Dnes to bude aj o tom, že Helena bude navigovať a pomáhať superstáristom nacvičovať. Pôvodne skladbu od ABBA – Winner take it all, neskôr prebranú Helenou, dnes bude v podaní Alžbety – vybrala jej ju samotná Helena. Alžbetu zrejme trápi nejaká choroba, vo výškach pri speve nie len pri nácviku, ale aj na pódiu zlyhala a nešlo to. Spev bol rázny, typický pre ňu, pekný, ale výšky, kde nešla s vyššou silou padali. Účes má tentoraz oveľa lepší než po minulé kolá. Až teraz si všímam výrazný pírsing v jazyku. Prvá z poroty sa vyjadrila Gábina, ju pochválila, že to dala hrdinsky. Helena Zeťová len toľko, že sa s tým pobila. Paľo mal len poznámku, či nemôže ten prvý falzet zaspievať silnejšie, aby sa vyhla falošnému tónu. Vadilo mu skôr, že predbiehala frázy a pesnička má svoj rytmus a to bolo podľa neho moc. Hodnotí jej výkon ako dobre. Rytmus si všimol, že ju neposlúcha hlas, ale cení si profesionalitu a cítil v tom dušu. Opýtali sa aj Heleny. Tá len poznamenala, že vie čo to je spievať chorý a Alžběta to zvládla dobre.
Po reklame sme sa zoznámili s výnimočným faktom. vraj Martin Harich a ten, čo bol v počte hlasov tesne pred ním mal rozdiel len 10 hlasov. Neuveriteľné. Mimochodom počas reklamy sme sa zoznámili s novinkou – Superstáristi hrali v reklame na T-mobile. Nasleduje Petr Ševčík.

Petr Ševčík
Na začiatku trochu Helenu vychválil a zo zoznámenia bol nadšený. Helena ho tiež pochvílôila, poznamenala, že nie je žiaden dravec ale má pekný hlas. To určite. Ak použije hlas, ktorý má v Flow of Voices, tak to bude fajn. Skladba od Phila Collinsa, ktorú mu Helena vybrala mu naozaj šla. Peter, vitaj späť. Ten spev sa dal počúvať. Konečne. Nebolo to stopercentné, mal tam miesta, kde to mierne ušlo, ale spievať sa mu spievalo naozaj dobre. Pridal tam väčšiu silnú rockovosť, avšak tak, že to skladbe neublížilo. Helena Zeťová k tomu povedala, že čakala že mu to sadne a sadlo mu to. Bola potešená, že mu to šlo dobre. Paľo Habera k tomu povedal, že na neho pôsobil, že sa až priveľa sústredí na tóny a nie na rytmus. Nesedelo to na zadku. Viac sa mu páčili expresívnejšie časti a tóny sú niekedy detinské. Rytmus bol stručný: „Potlesk, potlesk, potlesk…“. Polomŕtvy prejav interpreta, ktorý svojou… atď. Trochu tvrdý bol na Petra. Tiež povedal, že mu Petr pripomína dievča. Poradil mu na sebe viac makať. Gábina povedala, že po vyčerpávajúcich veciach čo povedali v porte len toľko povedala, že výkon patril k svetlejším a Petrovým lepším. Vadilo jej len uhnané otrocké frázovanie, ktoré z pesničky robí ľahko nudnú vec.

Michal Šeps
Michal Šeps bol rázny. Rovno povedal, že si helenu nepamätá. Náramok jej vlastnoručne vyrobil. helena o ňom povedala, že je exot, ale je sympatický a otvorený. Vybrala mu skladbu od Krištofa – Obchodník s deštěm. Ako sa popasoval so skladbou, ktorá nie je reggae? Michal spieval klasicky so zatvorenými očami. Miestami vyzeral, akoby ho spievanie bolelo. Na prekvapenie mu to naozaj dobre šlo. Na to, že to naozaj spieval on, to bolo výnimočné. Z diaľky pripomínal Daniela Landu (ktorý mimochodom má príšerný spev v 50 percentách skladieb hoci nahraných v štúdiu). Celkom záver si neodpustil, bol tam prvok z reggae. Publikum po dospievaní šalelo. Dlho sa ozýval piskot. Paľo bol prvý. Ten sa k nebesiem k jamajskému Bohu obrátil a poďakoval, že Michal Šeps začal spievať. Pre Paľa to bolo najväčšie prekvapenie v tejto šou, ako poznamenal. Bol prekvapený, že Michal zaspieval. Naozaj to nebolo zle. Rytmus mu to ale neuveril. Jeho výkon mu nesadol. „Utrápený výkon speváka so sedláckou príchuťou“. Urazil aj kameramana, že keby aj jeho postavil na pódium, tak sa tam tak trasie. Jasné, že Michal na pódiu nič z poriadnej choreografie nepredviedol. Michal mu to nedaroval. Povedal mu jasne, že si má robiť rap a nemá mu do toho kecať. Bol tu teda súboj, kedy sa niekto postavil Rytmusovi. Rytmus bol prehnane tvrdý. Gábina bola potešená, ju bavilo to, ako sa hýbal, páčilo sa jej a tiež poznamenala, že má obavy, či mu pokus o spievanie nevezme jeho individuialitu. Helena Zeťová je šťastná, že to ukázal. Rytmus aj naďalej tvral na svojom pri malej diskusií v porote. Po ňom ide Lukáš Adamec. Kde je verdikt Heleny? Zabudlo sa na ňu.

Lukáš Adamec
Lukáš doniesol Helene paúpierovú loď, vraj aby sa aj on raz dostal na loď na ktorej už ona je. Vybrala mu skladbu od Toma Jonesa. Poradila mu pár vecí a je šťastný že pobozkal Helenu Vondráčkovú. V úvode dal predstavenie, akoby dal samotný Tom. Šlo mu to. Naozaj. niektoré prvky, ktoré robil zámerne Tom Jones v jeho speve, aby sa odlíšil od iných podobných pokusov, tie tam zahrnul a celkom úspešne. Iné prespievané pokusy tejto skladby ich napríklad neobsahujú. Sú to drobnosti a Lukáš Adamec ich prijal za svoje. Energia v jeho hlase nechýba, a bol to výkon hodný ocenenia. Zatiaľ najlepší výkon. Bezpochyby. Rytmus hneď poznamenal po skončení spevu – „Takto si to predstavujem“. Vraj sršala z neho skúsenosť, ľahkosť a sršal z neho talent, ktorý mu nechýba. S tým môžeme len súhlasiť. Gábina súhlasí. Helena Zeťová je nadšená, že mu aj tento žáner sadol a je rada, že je Adamec zdravý, lebo vtedy podľa nej zaspieva všetko. Paľo Habera ho poschválil. Ako inak. Keď príde Lukáš na javisko, je z neho dobrý pocit. Vraj ako profi. Helena Vondráčková poznamenala, že je hlasový buldozér, ktorý to všetkým ukázal.

Gabriela Gunčíková
Helena jej vybrala Lásko má já stůju. Gabriela povedala, že táto skladba bude pre ňu boj. Konečne by sa mala Gabriela ukázať v pesničke, kde nemá rockový tvrdý hlas. Tu bude musieť naozaj spievať. Začala nie celkom isto, no pokračovala naozaj pekne. Výrazný výstrih a odhalené nohy zrejme zaujali nejedného chlapa. Pohľad na ňu bol naozaj pekný. Rockovosť tam opäť bola. Neodpustila si ju. Helena Vondráčková ju počúvala pozorne. Nasledovala záplava plyšákov. Nebolo to zlé. Gábina poznamenala, že keď z pesničky zruší potrebnú nehu, je z toho rocková princezná. Helena Zeťová ju pochálila, vraj keď ona zarve, tak všetkých odzbrojí. Paľo povedal, že vyzerá výborne. Ale tiež povedal, že chýbala neha. Vraj je cítiť, že Gabriela je rocková speváčka, ale dal by tam viac dychu, viac váslovnosti. Podľa neho je jedna z najlepších speváčok a tak to asi aj zostane. Rytmus ako posledný len toľko, že to bolo tvrdo a chlapsky. Viacerí Gabriele pochválili vzhľad. Samotná Helena V. jej povedala, že jej chýbala neha, ale inak to bolo skvelé. V skladbe je nutná neha, v niektorých miestach nevyhnutná, ale skladba bola rocková.

Martin Kurc
Martin helene doniesol známku so svojou fotkou. Vybrala mu Georgea Michaela a pesničku Wake me up. Martinovi vyhovuje. Skladba v jeho podaní bola taká suchá, podivná, akoby stál niekto celkom opustený na javisku a nevedel sa hýbať ani obliecť. Viacerí v miestnosti len pozerali a radšej nemali komentár. Spev nebol zlý, text tiež nie, len hlas nesedel k celej tej hudbe. Trochu falošnosti samozrejme miestami bolo počuť tiež. Jeho tričko bolo trochu viac vyťahané a imidž bol slabší. helena Zeťová bola stručná. Jej sa to páčilo. Paľo Habera len toľko, že radšej sledoval Šepsa ako tancuje na balkóne. Jeho spev ho nezaujal. Povedal mu: „Kašli na to ako táto súťaž dopadne, ty to aj tak neyhráš…“. Rytmus tiež len toľko, že to uspieval s červenou hlavou a vystresovaným výrazom. Spomínal aj navreté žily a podobne. Gábina dnes pochválila asi každého, teraz však povedala, že to bolo udýchané. Po pár dobrých tónoch už ulietava inam. Opäť obišli Helenu, alebo sa mi to len zdalo?

Martin Harich
Helena ho vychválila hneď na začiatku. On o nej hovoril v spojení s pesničkou S tebou mě baví svět. Dostal skladbu Its been a hard days night od Beatles, ktorú nikdy nepočul a šla mu strašne. Na pódiu to bolo niečo lepšie. Stratilo sa z toho Beatles, ale vznikol remake, s vlastnými prvkami, kde to šlo v réžii samotného Martina. Spieval to po svojom vo svojom hlase a v inej výške. Nebolo to zlé, to určite nie. Len tie šialené kravy v publiku… Martin Harich ne nepochybne lepší než Petr Ševčík a Martin Kurc. V tom druhom prípade je to teda absolútne jasné. Martin schytal veľa veľa plyšákov. Paľo sa ho spýtal, čo chce robiť v živote. Bolo to vraj chlapčenské a vibrato do skladby nepatrí. Ale nakoniec povedal, že „OK, bolo to dobré“. Rytmus povedal, že to zvládol tak, akoby to mal napočúvané. Tiež povedal, že je to v jeho prevedení, nešpekuluje s afektami a má rád jeho prirodzenosť. Gábina zaspomínala na mladosť, ale inak fajn. Zeťová označila vystúpenie za pekné, a pokiaľ takto bude makať ďalej, tak si nezíska len ju ale aj ďalších. Helene Vondráčkovej sa táto verzia Beatles páčila. Nevšimla si ani vibrato, skôr zaznamenala jemné melodické odchylky.

Duety začali
Druhou časťou šou boli očakávané duety. V jednom prípade to bude trio – terctet, keďže Martin Harich bol vrátený, počet je nepárny.

Duet – Eros Ramazzotti a Tina Turner – Gabriela Gunčíková a Lukáš Adamec
Gabriela sa teší, že dostala práve Lukáša do dueta. Lukáš ale nie je nadšený z toho, že musí spievať v taliančine. Taliančina mu ale problém nerobila, veď Lukášovi to šlo naozaj dobre. Gabriele tiež. Pri sledovaní je jedna vec jasná. Gabriela Gunčíková a Lukáš Adamec sú naozaj najlepší v tejto šou. Gabriela vytiahla mnohé miesta hodné len rockového ženského hlasu a zahanbiť sa v žiadnom prípade nenechal ani Adamec. Tak teraz som zvedavý, čo povie na toto porota. (celkový článok sa píše priebežne, zatiaľ verdikt poroty známy nie je.) Potlesk publika bol zaslúžený, bol to úžasný výkon. Stand up ovation! Rytmus len pochválil veľmi dobré vystúpenie dvoch talentovaných spevákov. Gábina súhlasila a zopakovala, čo povedal Rytmus a tiež poznamenala, že ju otravuje ten originál. Helena Zeťová: „spadla mi sánka. Bolo to geniálne a Lukáš bol lepší než celý Eros.“. Paľo: „bola by veľká chyba, keby produkcia dala oboch dohromady.“ Zakončil svoj preslov jasne: „SUPER, SUPER, SUPER!“.

Traja mušketieri: Sting, Bryan Adams, Rod Stewart – Harich, Kurc, Ševčík
Martin Kurc to spieva samozrejme Bryana Adamsa a opäť poduje. Medzi Petrom Ševčíkom, Martinom Harichom mi pripadá Kurc naozaj vo svojom živle a hlasovo v úvode pesničky najprešnejší. Dobre sa to počúvalo, aj napriek tomu, že v tom bol taký detský/amatérsky/chlapčenský podmaz niekoho, miestami trochu falošné. Chlapci však na takto veľkom pódiu a s nie veľa skúsenosťami prevádzajú zaujímavý výkon. Kurcovi to opäť šlo. Vreskot v pódiu bol nezastaviteľný. A to neuveríte – ďalšia fanynka. Opäť tam máme kolaps fanynky, to je naozaj neuveriteľné. Harichovi by mali zakázať vstup na pódium. 🙂
Gábina veľa nepovedala, lebo podľa nej nebolo počuť cez ten rev fanúšičiek, čo sa spieva. Helene sa to páčilo a Paľo Habera sa dostal k slovu tiež s pár vecami. Martin má vraj dlhé frázovanie. Niekde neladili, Petrovi šiel dvojhlas. Miestami to bolo dobré, ale porovnal Gunčíkovú a Adamca, ktorý boli o dosť lepší. Rytmus povedal, že to vďaka tomu kriku vyzeralo, ako by to bolo mega číslo, ale nebolo. Ukončil to, že im JEBE. Ľudia, je síce po 22:00 hodine, ale Rytmus je trápny jak delo kedykoľvek. Šou sleduje kopec detí, a on vyhlási, že chlapcom na pódiu JEBE s úsmevom na tvári. Nemalo to zmysel ani dôvod, len chcel zafrajeriť. Úbohé, maximálne úbohé a trápne. Urazil ich a bolo to nechutné. V tomto prípade sa zhodlo celkom z 5 opýtaných ľudí 5 ľudí, že Rytmus je debil. To mu asi vyhovuje.

Duet – Sony a Cher – Alžběta Kolečkářová a Michal Šeps
Najskôr sme sa dozvedeli, že na duet sa obaja tešili. Sony a Cher boli kedysi ikonou hudby, ale keď Sonymu zašibalo, niet sa čomu diviť, že zostala len Cher. Cher funguje dodnes, pozliepaná plastikami, ale stále plodná… hudobne. Tak či tak, skladba je o láske a láska medzi Michalom a Alžbětkou funguje a naozaj je viditeľná. Zrejme zámerne sa ich vzťah použil aj do dueta, kde spievajú zamilovanú skladbu a spolu. Čo vôbec ukážu? Dajú si prvý bozk pred kamerami bez toho, aby ich delil notebook ako v reklame?
Seklo im to. Alžběta mala šaty, ako tehotenské, ale v rastafarbách. Michal spieval výhradne reggae. Mali aj objatie v páse, a držali sa za ruky tak, akoby sme to asi všetci čakali. Ale nedali si pusu. Chýba tam. Zeťová bola dojatá, že sa tak krásne na seba pozerali. Michal síce mnoho času pri speve zatváral oči, ale dobre. Paľo Habera povedal, že sa tu zišli dva protiklady. Ale nakoniec to bolo podľa neho dobré. Rytmus, ten čo pred chvíľou ponížil Michala, sa nezaprel. Michal mu vadí, pre nevkusnú angličtinu. Vraj by po ňom hodil flašku, keby spieval na koncerte. Poznámka redakcie: Rytmus nevie spievať vôbec, tak sa divím, že vôbec hodnotí. Gábina už len nakoniec povedala, že hoci sú každý niekde inde, bolo to ale milé. Naozaj to bolo milé. Bol na nich pekný pohľad.